Katarzyna Prokopiuk

Katarzyna Prokopiuk

IT Project Manager

city Warszawa

Leadership Product Development Project Manager

linkedin

I have been working in Project Management for five years. I got experience in leading projects in different environments, starting from small companies with a start-up like atmosphere up to huge global corporations. 

I have a diverse project portfolio, like launching a new product to market, closing manufacturing site, and software development. I specialize in difficult, complex, and challenging projects. 

At my job, I have the opportunity to develop my teams, spread knowledge within the organization about current standards in project management, and consult my peers when it comes to difficult situations at their projects.  

Daily, I extend my knowledge, and I enthuse others with my passion for project management. I will gladly assist the mentee who is new into this business, seeking for know-how and opportunity to grow in this area. 

In my spare time, I cook, exercise a lot, and read tons of PM literature.

--

Od pięciu lat zajmuje się Project Managementem w firmach z różnych sektorów. Doświadczenie ma zarówno w małych „kameralnych firmach” o atmosferze start- upowej jak i ogromnych molochach korporacyjnych. 

Prowadzone projekty były przeróżne: wdrażanie nowych produktów kosmetycznych na rynek, zamknięcie fabryki; jak i tworzenie oprogramowania. Specjalizuje się w projektach trudnych, skomplikowanych i wyzywających.

W swojej pracy ma okazję rozwijać produkty od pomysłu, aż po wdrożenie na produkcję. Rozwija zespoły, edukuje organizacje w których pracuje nt. obecnych standardów prowadzenie projektów IT, doradza innym w trudnych sytuacjach projektowych. 

Nieustannie pogłębia swoją wiedzę i zachęca do tego także innych; zarażając ich swoją pasją. Chętnie wspomoże mentee zaczynającej swoją przygodę z zarządzaniem projektami, poszukującej wiedzy i możliwości rozwoju w tym kierunku. W wolnym czasie gotuje, dużo ćwiczy i dużo czyta literatury branżowej.

Become a participant in the Tech Leaders program!

* Formularz może być wypełniony również w języku polskim.