Magdalena Firlit

Magdalena Firlit

Professional Scrum Trainer

city Kraków

Agile Agile To The Bone Coaching Consulting Kanban Leadership Mentor Of Mentors Product Management Product Owner Scrum

linkedin

I run my own business - Agile consulting & training service.

As a consultant, I help my clients moving their organizations towards Agility. As a Professional Scrum Trainer by Scrum.org, I make awareness among people about Professional Scrum. I teach frequently Scrum Masters, Agile Coaches, Leaders, Management, and Product Owners. From time to time, I serve as a lecturer at universities, my subject is Agile Leadership (postgraduate courses for managers). I travel often teaching people and giving speeches/workshops at conferences.

It does not matter if you feel a beginner or advanced. If you speak Polish or English I may become your mentor. During our sessions, I can share my almost 20 years of professional experience. Topics that would be raised are Scrum, Agile, Product Ownership, Agile Leadership, Kanban, Agile Transformation and related.

Some fun facts about me. I love cooking! Even if I am only once per week at home, the first thing I do is to start doing something with food :) I am a traveler and due to my profession, I am able to realize my passion and work at the same time. Another fact is that I usually carry heavy luggage (with training materials) so I needed to take to heavy lifting. My current record is 40 kg deadlift sumo but I am improving!

--

Od prawie trzech lat prowadzę swoją firmę - Agile consulting & training.

Jako konsultant pomagam swoim klientom zmieniać ich organizacje w kierunku zwinności, korzystając z doświadczeń z wielu organizacji. Jako Professional Scrum Trainer Scrum.org uczę Scrum Masterów, Agile Coachów, Leaderów, Managerów i Product Ownerów. Bywam także wykładowcą na studiach podyplomowych dla Leaderów, a moim przedmiotem jest Agile Leadership. Często podróżuję zawodowo szkoląc, występując na konferencjach, organizując warsztaty w różnych krajach.

Nie ma znaczenia, czy jesteś początkująca w temacie, czy też czujesz się bardziej zaawansowana. Jeśli mówisz po polsku lub po angielsku - zapraszam! Podczas naszych sesji będę się starała przekazać moje 20-letnie doświadczenie zawodowe. Tematy, w których mogę pomóc to Scrum, Agile, Product Ownership, Agile Leadership, Kanban, Agile Transformation, itp..

Garść informacji o mnie. Uwielbiam gotować! Nawet jeśli bywam tylko jeden dzień w tygodniu w domu, to pierwszą rzeczą, którą robię to... jedzenie :) Z powodu zawodu i miejsc, w których go wykonuję czuję się podróżnikiem. Co więcej, dzięki takiemu trybowi pracy, realizuję swoją pasję przy okazji - podróże! 

Kolejna ciekawostka. Z reguły dźwigam ciężkie bagaże z materiałami szkoleniowymi, plakatami, więc zaczęłam ćwiczyć podnoszenie ciężarów. Mój obecny rekord to 40 kg martwy ciąg, co może nie wydawać się super wynikiem, ale biorąc pod uwagę moją posturę i to, że zaczynałam od 10 kg, jest już dla mnie osiągnięciem! Nowy rekord planuję pobić w styczniu :)

--

https://magdalenafirlit.com/

 

Become a participant in the Tech Leaders program!

* Formularz może być wypełniony również w języku polskim.